مشاوره

سئوال:
با سلام.بنده در حال تحقیق برای راه اندازی یک مرکز قالبافی هستم و یک نیروی کار بالقوه برای اینکار وجود دارد.برای فروش بدون واسطه فرش های بافته شده راهی وجود دارد که بتوان در بازارهای داخلی و خارجی به قیمت مناسب بفروش رساند؟
پاسخ:
با سلام و احترام
واسطه های بازار به دو دسته توزیع کنندگان (عمده فروشان) و فروشندگان (خرده فروشان) قابل تفکیک هستند، که معمولاً در بیش از 2 لایه مشغول به فعالیت می باشند. بطور کلی می توان هدف جنابعالی از حذف واسطه را در دو مورد ذیل تقسیم بندی کرد :
1. حذف توزیع کنندگان : در این خصوص پیشنهاد می گردد مطابق تکنیک بازاریابی مویرگی ارتباطات مناسبی با فروشندگان برقرار گردیده و بطور مستقیم کالا را بدست ایشان رساند؛
2. حذف کلیه سطوح توزیع کنندگان و فروشندگان : باید به این مطلب توجه نمود که حذف سیستم توزیع و فروش، بواسطه حذف درآمد حاصل از فروش منجر به مرگ هر سازمانی خواهد شد، لذا هر نهادی بواسطه حذف توزیع کنندگان و فروشندگان می بایست مسئولیت این دو بخش را رأساً متعهد گردد، بدین معنا که می بایست یک سیستم لجستیک (حمل و نقل و توزیع) در کنار مجموعه فروشگاهی (فیزیکی یا آنلاین) توسط شما باید تأسیس گردد که قطعاً هزینه بسیار گزافی را به کسب و کارتان تحمیل خواهد نمود؛
مجموعاً با عنایت به اینکه جنابعالی در ابتدای فرآیند تأسیس بنگاه اقتصادی خویش قرار دارید توصیه می کنم از حذف حلقه های واسطه (که هزینه بسیاری را به شما تحمیل می کند) پرهیز کنید، ضمناً پیشنهاد می کنم در کنار استفاده از شبکه توزیع و فروش حتماً از بسترهای فروش الکترونیکی استفاده نمایید. در خصوص پلتفرم های فروش اینترنتی نیز در کنار پلتفرم های عمومی نظیر دیجی کالا و بامیلو، پلتفرم های تخصصی حضور فرش نیز حضور دارند که می توان از خدمات آنها نیز بهره برد.
با تشکر