سوالات متداول مربوط به دانش بنیان

سوالات  متداول مربوط به دانش بنیان

سوالات متداول مربوط به دانش بنیان

 

به منظور تاسیس شرکت دانش بنیان چه مراحلی را باید طی کرد؟

در واقع باید این نکته را متذکر شد که چیزی تحت عنوان تاسیس یا ثبت شرکت دانش بنیان وجود ندارد. بلکه هر شرکت دانش بنیان در ابتدا شرکت عادی (مسئولیت محدود یا سهامی خاص یا …) بوده است که از طریق طی کردن مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است و پس از آن شرکت درخواست خود را برای دانش بنیان شدن در سامانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت دانش بنیان تکمیل کرده و مدارک مورد نیاز را گردآوری و ارائه نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه ثبت شرکت و یا ثبت شرکت دانش بنیان را مطالعه بفرمایید، یا اینفوگرافی ثبت شرکت دانش بنیان را ملاحظه کنید.

 

مزایای دانش بنیان شدن چیست؟

شرکت هایی که مچوز دانش بنیان را از کارگروه تشخیص صلاحیت شرکت دانش بنیان کسب کرده باشند، از معافیت ها یا تسهیلات خاصی برخوردار خواهند شد، از جمله، معافیت های مالیاتی و گمرکی، تسهیلات با نرخ بهره پایین (۴ درصد یا ۱۴ درصدی)، خدمات لیزینگ و دیگر مزایا که می توانید هر یک از آنها را در صفحه چرا دانش بنیان شویم به تفصیل مطالعه بفرمایید.

 

آیا برای دانش بنیان شدن حتما باید یک محصول تولید کرد؟

مطابق با  آیین نامه تشخصی صلاحیت و ارزیابی شرکت های دانش بنیان، بسیاری از شاخص های ارزیابی برای یک محصول تولیدی تعیین شده است. این محصول تولیدی می تواند در مرحله نمونه سازی آزمایشگاهی یا نمونه صنعتی و یا تولید انبوه باشد. همچنین برخی از خدمات با پایه دانش فنی مانند طراحی نرم افزار، خدمات خاص مهندسی مانند ایجاد پتنت های علمی و فنی نیز می تواند مشمول قانون شرکت ها دانش بنیان شود.

 

اگر شرکتی فعالیت های تحقبق و توسعه خود را برون سپاری کند می تواند دانش بنیان شود؟

در برخی شرکت ها که ایده اصلی محصول در خود شرکت بوده و محصول به پختگی کامل رسیده است و نقش واحد تحقیق و توسعه صرفا بهینه سازی و افزایش کارایی محصول است به منظور کاهش هزینه های شرکت می توان بخشی از آن را برون سپاری کرد. ولی در شرکت هایی که تمامی محصول و یا ایده مربوط به فعالیت های واحد تحقیق و توسعه است، برون سپاری فعالیت های تحقیق و توسعه مجاز نیست و شرکت مورد تایید قانون دانش بنیان قرار نخواهد گرفت.

 

آیا مجوز  دانش بنیان شدن دارای اعتبار است و یا این که عنوان دانش بنیان شدن نامحدود است؟

دانش بنیان شدن و اخذ عنوان دانش بنیان شدن بسته به قعالیت شرکت دارای اعتبار محدود است. شرکت ها عموما طی یک مدت دوساله دانش بنیان می شوند و برای تمدید آن می بایست با فعالیت های تحقیق و توسعه مناسب طی مدت دانش بنیان بودن، طرح ها و محصولات جدید را ارائه نمایند تا طی یک فرآِیند ارزیابی مجدد عنوان دانش بنیانی آنها تمدید شود.

 

علاوه بر خدمات ذکر شده در سایت آیا دانش بنیان شدن  در اخذ پروژه ها از دولت و  بخش خصوصی موثر است؟

با پیشرفت فضای اقتصاد دانش بنیان، نهادهای مسئول قوانین و بخش نامه های زیادی را در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان تدوین و تصویب می نمایند که از میان آنها می توان به قانون توسعه تولید محصولات دانش بنیان اشاره کرد که در آن بخش های دولتی موظف شده اند بخش قابل توجهی از نیازهای خود را از شرکت های دانش بنیان تامین نمایند.

 

آیا شركت های دولتی یا متعلق به بخش عمومی هم حق استفاده از حمایت های قانون دانش بنیان را دارند؟

شرکت های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (۵۰%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.

 

آیا انجام فرآیند ارزیابی دانش بنیان شدن یا ارزیابی برای اخذ تسهیلات،برای شرکت ها هزینه دارد؟

تا کنون فرآیندها به گونه ای بوده است که جهت انجام ارزیابی ها توسط کارشناسان و کارگزاران، هزینه ای از شرکت های دانش بنیان اخذ نمی شود.

 

اگر عنوان دانش بنیان در نام ثبتی یا اساسنامه شركت وجود داشت، آیا شركت دانش بنیان محسوب می شود؟

خیر، شرکت ها در هر صورت باید پس از طی فرآیند ارزیابی مجوز دانش بنیان را از کارگروه تشخیص صلاحیت دانش بنیان دریافت کنند.

 

آیا شرکت هایی که عضو مراکز رشد و یا پارکهای فناوری هستند جزء شرکت های دانش بنیان هستند؟

شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکتها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

 

آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش بنیان مستقل شود؟

شرکتهای بزرگی که شرایط استفاده از قانون شرکتهای دانش بنیان و یا شرکت های دانش بنیان صنعتی را ندارند می توانند با ثبت واحد تحقیق و توسعه خود به صورت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای اعلام شده توسط کارگروه فعالیت دارند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نمایند و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

 

آیا حضور اعضای هیأت علمی در شرکت های دانش بنیان و داشتن سهام در آنها ضروری است؟ سهامداری دانشگاه‌ها در این شرکت ها ضروری است؟

 

حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در شرکت های دانش بنیان و سهامداری دانشگاه ها در شرکت ها ضروری نیست و شرکت های فاقد اعضای هیأت علمی نیز می توانند بر مبنای معیارهای ارزیابی شرکت های دانش بنیان، مشمول استفاده از حمایت های قانون شوند.


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر