یک ژاپنی غیرمعمولی

یک ژاپنی غیرمعمولی

تاکمیتسو تاکیزاکی، موسس شرکت کییِنس است، یک شرکت ژاپنی ساخت سنسورهای الکترونیک که محصولاتش در اتومبیل‌های ساخت تویوتا و محصولات توشیبا به کار می‌رود. او با 16.9 میلیارد دلار ثروت در رده 63 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

منبع:آینده نگر

تاکمیتسو تاکیزاکی یکی از کسانی است که می‌شود از ماجراهای افت و خیز کارش داستان‌های پر از پند و نصحیت‌های کارآفرینانه تعریف کرد. کسی که بارها کارش را از اول آغاز کرد، ورشکست شد و باز روز از نو. تاکیزاکی متولد سال 1945 در جنوب غربی ژاپن است. او در استان هیوگو و در وضعیت نابسامان ژاپن پس از جنگ جهانی دوم به دنیا آمد و پس از گذراندن دبیرستان در یک شرکت ساخت ماشین‌آلات صنعتی مشغول به کار شد. بعد از کسب کمی تجربه در حوزه صنعت، تلاش کرد تا کسب‌وکار خودش را راه بیندازد. نتیجه این شد که در طول یک دهه دو بار ورشکست شد و بعد از آن تمرکزش را بر روی ساخت سنسورهای الکترونیک گذاشت. پیش از اینکه نام کیینس را انتخاب کند، شرکتش را در سال 1974 با عنوان «لید الکتریک» تاسیس کرد، شرکتی که در ابتدا سه کارمند داشت. 12 سال بعد نام شرکت کوچکی که در اواخر دهه 70 تاسیس شده بود به کییس تغییر کرد.

 مدیریت به شیوه تاکیزاکی

تاکیزاکی از یک خانواده معمولی ژاپنی برخاسته بود اما روش‌های مدیریتی‌اش در مقایسه با شیوه‌های سنتی مدیریت ژاپنی کاملا غیرمتعارف بود. در اغلب شرکت‌های ژاپنی، کارمندان درجه پایین‌تر پیش از اینکه از آسانسور پیاده شوند، در را برای مدیران ارشد باز نگاه می‌داشتند تا اول آنها عبور کنند. تاکیزاکی در شرکتش جا انداخت که این قبیل احترام گذاشتن‌ها و فروتنی‌ها کاملا غیرضروری است و قانون گذاشت که در آسانسورها هرکسی که به در نزدیک‌تر بود باید زودتر خارج شود چون این روش منطقی‌تر است. او در ادامه ارائه فرهنگ جدید کار در شرکت و برای در هم شکستن سلسله‌مراتب سنتی، از همه کارکنان خواست تا به جای به کار بردن سمت و مسئولیت، همدیگر را به اسم صدا بزنند، روشی که کاملا در فرهنگ کاری ژاپن غیرمعمول بود. او بارها در طول مدیریتش نشان داد که برای پیشرفت در کار بنا دارد تا باورهای اشتباه یا غیرضروری سنتی را کنار بگذارد.

تاکیزاکی به عنوان یک علاقه‌مند و کلکسیونر انواع فسیل هم شناخته می‌شود و اتفاقا تلاش کرد تا از همین علاقه‌اش هم نمادی برای جا انداختن فرهنگ کاری شرکت کییس بسازد. او  بخشی از فسیل‌ها را در سراسر ساختمان دفتر مرکزی شرکت گذاشته بود تا این پیام را به کارکنانش منتقل کند: اگر محصولات جدید تولید نکنید که با تغییرات روز همخوان و همراه باشند، شما هم فسیل خواهید شد. تاکیزاکی، با اینکه تنها تا مقطع دیپلم درس خوانده بود در طراحی و تولید سنسورهای دقیقی نقش داشت که حالا در خط تولید شرکت اتومبیل‌سازی تویوتا به کار می‌روند. همچنین نقش او را در طراحی چیپ‌های الکترونیک که در محصولات شرکت توشیبا به کار می‌روند نمی‌توان نادیده گرفت.

کارکنان شرکت کییس در میان بالاترین رده‌های حقوقی در میان کارکنان بخش ماشین‌آلات در ژاپن هستند، میانگین دستمزد سالانه آنها حدود 16.5 میلیون یِن (137 هزار دلار) است و در هر فصل مزایای خاص هم دریافت می‌کنند. شرکت کییس در سال مالی 2017 درآمدی بالغ بر 413 میلیارد ین (3.8 میلیارد دلار) را برای خود ثبت کرد. ثبات این شرکت در بازار و در طول دهه‌های گذشته یکی از موفقیت‌های عمده این شرکت است. شرکتی که در حال حاضر بیش از 200 هزار مشتری در 100 کشور دنیا دارد و در رده‌بندی نشریه فوربز از شرکت‌های خلاق، در میان 10 شرکت برتر ژاپنی قرار گرفته است. تاکمیتسو تاکیزاکی در سال 2015 از سمتش به عنوان رئیس شرکت کناره گرفت.

تایم لاین زندگی او:

1945 تاکمیتسو تاکیزاکی در ژاپن به دنیا آمد.

1963 از دبیرستان صنعتی آماگازاکی در نزدیکی شهر کوبه فارغ‌التحصیل شد.

1972 شرکت لید الکتریک را تاسیس کرد که سنگ بنای شرکت کییس بود.

1974 شرکت لید الکتریک را به صورت رسمی ثبت کرد و به عنوان رئیس شرکت مشغول به کار شد.

1986 نام شرکت به کییس تغییر کرد.

1987 سهام شرکت کییس را در عرضه عمومی اولیه سهام در بازار اوزاکا به فروش گذاشت.

2006 اولین لیزر سه‌بعدی جهان در شرکت کییس تولید شد.

2015 تاکیزاکی از ریاست شرکت کییس کناره گرفت.