صندوق 27میلیارددلاری

صندوق 27میلیارددلاری

کن گریفین مدیر شرکت سیتادل است، یک صندوق تامین سرمایه با 27 میلیارد دلار دارایی. این شرکت واقع در شیکاگو در حوزه درآمدهای ثابت و کلان، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، کالا، سهام و اعتبار فعال است. گریفین با 8.30 میلیارد دلار سرمایه در جایگاه 181 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

منبع:آینده نگر

حالا بیش از یک دهه است که کن گریفین تبدیل به یکی از مهم­ترین نام‌های دنیای اقتصاد در شیکاگو شده است. یکی از دلایلی که او را همیشه در مرکز توجه قرار داده، استعداد ذاتی او برای کار در حوزه بورس و سرمایه‌گذاری است. استعدادی که خیلی زود خودش را نشان داد، یعنی از سنین زیر 20 سال و زمانی که اغلب تازه‌دانشجویان در حال کلنجار رفتن با محیط دانشگاه و نقشه کشیدن برای آینده هستند. کنث کوردل گریفین سال 1968 در فلوریدای امریکا به دنیا آمد و بزرگ شد. در زمان دبیرستان نشان داد که خیلی خوب سر از حساب و کتاب درمی‌آورد و برای خودش یک کلوپ ریاضی داشت که جمعی از هم‌کلاسی‌هایش هم عضو آن بودند. استعداد تحصیلی او سبب شد که به راحتی سر از دانشگاه هاروارد درآورد و در عرض سه سال از رشته اقتصاد فارغ‌التحصیل شود. دانش‌آموختگان و دانشجویان یکی از 5 دانشگاه برتر جهان به هوش و ذکاوت شهره هستند اما گریفین از همه آنها متمایز بود. او در همان سال اول دانشگاه کسب و کار خودش را با کمک گرفتن از یک دستگاه کامپیوتر، فکس و تلفن به راه انداخت و در سال 1987 و در خوابگاه دانشجویی شروع به معامله اوراق قرضه کرد. برای این کار 265 هزار دلار سرمایه دست‌وپا کرده بود، پولی که از طریق مادر، مادربزرگ و دو نفر سرمایه‌گذار خارج از خانواده به دست او سپرده شد. او از مسئول خوابگاه دانشجویی اجازه گرفت که یک دیش ماهواره را بر پشت‌بام ساختمان نصب کند تا به اطلاعات کاملا به‌روز بازار دسترسی داشته باشد.

شیکاگوی خوش‌یمن

گریفین پس از فارغ‌التحصیلی از هاروارد راهی شهر شیکاگو شد تا برای یک سرمایه‌گذار مشهور به نام فرانک مِیِر، موسس شرکت گلن‌وود کپیتال کار کند. یک سال پس از اینکه کار برای شرکت را آغاز کرده بود دیگر می‌توانست صندوق تامین سرمایه خودش را راه بیندازد. صندوقی که با نام ولینگتون و با سرمایه 4.6 میلیون دلار آغاز به کار کرد. مِِیِر با استفاده از اعتبار خود در بازار سرمایه به او کمک کرد تا این سرمایه هنگفت اولیه را برای تاسیس شرکتش جذب کند. صندوق تامین سرمایه ترجمه‌ای است برای hedge fund که با نام صندوق پوشش ریسک هم از آن یاد می‌شود، یک ابزار جایگزین سرمیه‌گذاری مستقیم در بورس که با تشکیل صندوق‌های متنوع و مختلف تلاش می‌کند تا سود بیشتری به سرمایه‌گذاران برساند. گریفین کمی بعد نام صندوق را تغییر داد و نامی را برای آن انتخاب کرد که حالا به خوبی برای سرمایه­گذاران و اهالی بازار بورس در امریکا شناخته شده است، سیتادل. این صندوق خیلی سریع پیشرفت کرد و توانست از طریق زنده کردن ارزش دارایی‌ها و سرمایه‌های ناشناس و دچار بحران، برای خودش اعتباری کسب کند. سال 2002 سیتادل وارد حوزه تجارت انرژی شد و وقتی که شرکت مشهور آمارانث در پی یک سرمایه‌گذاری بد در سال 2006 درگیر بحران شد، سیتادل با مبلغ کمی توانست کنترل شرکت را از آن خود کند و دو سال بعد 20 میلیارد دلار دارایی را از محل این شرکت به دست آورد. سال 2003 گریفین 34 ساله برای اولین بار در فهرست 400 ثروتمند نشریه فوربز جای گرفت و در آن سال توانست لقب جوان‌ترین ثروتمند خودساخته این فهرست را از آن خود کند. او از سال 2005 بشخصه دست از معامله به صورت مستقیم کشید و اعلام کرد که کارکنانش خیلی بهتر از او قادر به اداره کار هستند.

عبور از بحران

ظرف 15 سال گذشته شرکتی که گریفین بنا نهاد توانسته است سود سالانه 25 درصد را به سرمایه‌گذارانش برگرداند. اما مانند هر شرکت و سرمایه‌گذاری دیگری گرفین و سیتادل هم بحران‌های بزرگی را از سر گذرانده‌اند. سال 2008 رکود اقتصادی دامن بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ در امریکا را گرفت. حتی سرشناس‌ترین و بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی هم نتوانستند خود را از این بحران خلاص کنند. سیتادل هم یکی از همان شرکت‌ها بود که در جریان بحران اقتصادی 9 میلیارد دلار از دست داد و کار به جایی رسید که برای حفظ بنیان شرکت قانون ممنوعیت بیرون کشیدن سرمایه برای سرمایه‌گذاران صندوق وضع شد. گریفین بعدتر گفت که این یکی از سخت‌ترین تصمیم‌هایی بوده که در تاریخ سیتادل اتخاذ شده است. گریفین اعلام کرد که با وجود تمامی سختی‌ها شرکت مطمئن است که از هرگونه طوفان اقتصادی جان سالم به در خواهد برد و این همان اتفاقی بود که افتاد. برخلاف بسیاری از دیگر شرکت‌ها، سیتادل توانست این مرحله را پشت سر بگذارد و با گذشت دو سال از بحران بزرگ، شروع به بازسازی خود کرد. تا سال 2012 سیتادل توانست تمامی ضرر و زیانی را که سال 2008 وارد شده بود جبران کند. هفدهم ژانویه سال 2012 همان تاریخی بود که شرکت توانست به صورت رسمی اعلام کند که از خطر جسته است و تمامی آنچه را از دست داده جبران کرده. گریفین در تاریخ اعلام این موفقیت گفت: «ما درست همان کاری را کردیم که از پیش وعده‌اش را داده بودیم و خیلی زود برای به ثمر نشستن این وعده دست‌به‌کار شدیم. سال 2008 جهان به صورت دراماتیکی دستخوش تحول شد و ما قابلیت‌ها و منابعمان را با موفقیت به گونه‌ای به‌روز کردیم که بتواند به رقابت در این دنیای جدید ادامه دهد.»

اما موضوع برای این شرکت و شخص گریفین تنها محدود به جبران زیان‌های مالی نبود بلکه او در اوج بحران توانست موقعیت‌های به‌وجودآمده برای سرمایه‌گذاری‌های تازه را هم ببیند. سال 2009 گریفین دست به طراحی یک سری عملیات سرمایه‌گذاری بانکی زد تا از خلأ پس از فروپاشی اقتصادی استفاده کند، این خلأ یعنی ورشکست شدن سیستم‌های تازه بانک‌داری الکترونیک. سیتادل در همان سال اولین دوره از اوراق قرضه‌اش را منتشر کرد. این اولین بار نبود که این شرکت وارد حوزه‌ای می‌شد که برای یک صندوق تامین سرمایه خارج از محدوده به نظر می‌رسید. سال 2011  هم این شرکت وارد حوزه‌ بی‌ارتباط دیگری شد و شروع به ارائه سرویس‌های دفتری و اداری به سایر صندوق‌های تامین سرمایه کرد. سال 2015 میزان دارایی شرکت به 25 میلیارد دلار رسید و هم‌زمان توانست لقب صندوق تامین سرمایه سال امریکا را از آنِ خود کند. سیتادل همچنین بارها به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های مالی و اقتصادی در امریکا به لحاظ محیط کار انتخاب شده است.