رویایی دارم و آن کارآفرینی است

 رویایی دارم و آن کارآفرینی است

انتظار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید که كارآفرینی و اشتغال را عاشقانه دوست دارد و در طول سالیان کارش آموخته است که «عشق به كار» و «اعتمادبه‌نفس»، به اندازه سرمایه اولیه مالی برای شروع کار مهم و اثرگذار است.

ولی خلیلی/ منبع:آینده نگر

«كارآفرینی در كشوری درحال ‌توسعه، درگیری‌های متعدد، عمیق و مداومی دارد. هر روز حتما یك مشكل اقتصادی به وجود می‌آید كه بتواند روزت را خراب و ذهنت را بیهوده مشغول كند. اما عصرها، وقتی زیر درخت بید مجنون كارخانه می‌نشینم (همان بید مجنونی كه از اردیبهشت تا آبان، به همراه یك صندلی و میز كوچك، دفتر كار من است) و تك‌‌تك كاركنان را كه امیدوارانه راهی منزل می‌شوند بدرقه می‌كنم، دوباره برای مبارزه فردا انرژی می‌گیرم. به همین دلیل همیشه سعی می‌كنم در لحظه اتمام كار روزانه در كارخانه باشم، تا لحظه خاص و ناب پایان كار را ببینم.» این نگاه حسن انتظار بنیان‌گذار شركت اروم ‌آدا به کارآفرینی است. او که حالا در آستانه 75 سالگی است می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید روز بدون کار در زندگی‌اش بی‌معنی است.

حسن انتظار بیستم فروردین سال 1323 در روستای دیزج شیخ‌ مرجان از توابع شبستر، در خانواده‌ای بازرگان و روستایی به دنیا آمد. فرزند سوم از خانواده‌ای پنج فرزندی بود و پدرش بین تبریز، ارومیه و شهرستان‌های اطراف به تجارت كالا مشغول بود. او کودکی و نوجوانی‌اش را در زادگاهش گذراند و در 21 سالگی (سال 1344) به ارومیه رفت و وارد بازار کار شد و سال‌ها در زمینه‌های مختلف کار کرد تا اینکه در سال 1355 به فکر راه‌اندازی واحد تولیدی مواد غذایی افتاد و اولین واحد تولیدی خود را با نام «تاتائو» با 77 نیرو تاسیس کرد و البته برای رسیدن به موفقیت شکست‌های بسیاری را هم تجربه کرد. خودش در بخشی از داستان زندگی‌اش نوشته است: «تاتائو،‌اولین واحد تولیدی كه احداث كردم، برایم آزمون و دانشگاهی بود پر از تجربیات ارزشمند و ایده‌های جدید كه منجر به خلق اروم‌ آدا شد. موفقیت فقط در گرو پذیرش شكست‌های كوچك و بزرگ است.»

البته بین راه‌اندازی مجموعه صنعتی تاتائو تا اروم آدا که هردو نام را همسرش از نام‌های ایرانی و فرهنگ آذری برای این مجموعه‌ها انتخاب کرده است، حدود 15 سال طول کشید و زمانی حسن انتظار به فکر راه‌اندازی مجموعه جدید افتاد که تاتائو (که همچنان هم فعال است) به کارخانه‌ای بزرگ با بیش از 3.2 هکتار مساحت و ده‌ها نفر نیروی حرفه‌ای تبدیل شده بود.

انتظار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید که كارآفرینی و اشتغال را عاشقانه دوست دارد و در طول سالیان کارش آموخته است که «عشق به كار» و «اعتمادبه‌نفس»، به اندازه سرمایه اولیه مالی برای شروع کار مهم و اثرگذار است. او در متنی که درباره زندگی‌اش نوشته، آورده است: «در حقیقت باید انرژی مثبت و احساس رضایتمندی را در خود به وجود آورید، در غیر این صورت در روزهای سخت، همه‌چیز بر باد خواهد رفت. بارها تا لبه پرتگاه رفته‌ام، اما تا آخرین لحظه ایستاده‌ام، چون به شغلم عشق می‌ورزم و به لطف خدا ایمان دارم كه هیچ تلاش صادقانه‌ای را بی‌پاسخ و اجر نخواهد گذاشت. من بلندپرواز بودم و به افق‌های دور نگاه می‌كردم. با این حال، همیشه با قدم‌های كوچك و با برنامه‌ریزی شروع كردم. اندیشه‌های افراطی و بزرگ، انرژی و توان انسان را هرز می‌دهد. «شروع كارهای كوچك، ولی قابل اجرا» شما را به موفقیت‌ نزدیك می‌كند و احتمال پیروزی‌تان را افزایش می‌دهد. این قسمتی از یك مدیریت ریسك است. ضرر خطای كوچك قابل جبران است ولی سرمایه‌گذاری‌های بزرگ، ریسك‌های بزرگ را می‌طلبد. به همین دلیل بلندپروازی زیباست، ولی جاه‌طلبی خطرناك است.»

 اروم آدا چگونه شکل گرفت؟

مجموعه صنعتی اروم آدا در ابتدا با هدف تولید رب گوجه‌فرنگی در 15 آبان سال 1370 (17 سال پیش ) و در 9 کیلومتری شهر ارومیه راه‌اندازی شد ولی بعد به تدریج و باتوجه به نیاز مشتریان و سیاست‌گذاری‌های شرکت توسعه یافت تا جایی که هم‌اکنون در این مجموعه 185 نوع محصول تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در طول حدود دو دهه فعالیت مجموعه اروم آدا حالا به گروه صنعتی بزرگی تبدیل شده است که مساحت تقریبی آن 52 هزار متر مربع و زیربنای آن حدود 20 هزار متر مربع است.

حسن انتظار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: «وظیفه اصلی یك كارآفرین، ساخت یك نام تجاری مستحكم و قوی و حفظ آن نام است. كیفیت یك‌شبه اتفاق نمی‌‌افتد و یك هدف نیست، بلكه سبك تولید است که تمام‌شدنی نیست، رسیدنی نیست، پویا و جاری است. دست یافتن به یك برند مطرح، كار سختی نیست. كافی است تبلغ كنید، ولی رمز ماندگاری شما كیفیت پایدار محصولاتتان است. مراحل اولیه تولید، ساده‌ترین مراحل كارآفرینی است، ولی بعدها نیازمند صرف زمان و توان و انرژی زیادی هستید برای ماندگاری آن. به قول حافظ «كه عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشكل‌ها».»

علاوه بر اینها او به کار گروهی و خرد جمعی هم معتقد است و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید که همیشه از همكاران و رقبایش و از موفقیت و شكست‌هایش آموخته‌است. او همچنین نگاه ویژه‌ای به تبلیغات و مشتری در کار دارد و این موضوع را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان در شعارهای کارخانه تاتائو و اروم آدا، «حق با مشتری است» و «کیفیت افتخار ماست»، دید. انتظار درباره اهمیت این موضوع در متنی نوشته است: «از نظر من همیشه حق با مشتری است. پیروی از سلایق مصرف‌كننده به من اعتماد‌ به‌نفس و اعتقاد بیشتری خواهد داد. تمامی رفتارهای شما باید مشتری‌محور باشد، سیاست‌های تولید، خط‌مشی، ضمانت‌ها، تخفیفات و حتی تبلیغات. زیرا هرقدر هم كه محصولتان خوب و عالی باشد، باید آن را به مصرف‌كننده معرفی كنید. در عین حال باید به شعور مصرف‌كننده احترام بگذارید، زیرا تبلیغات درست و صادقانه، ‌سرمایه‌گذاری بلندمدت است. شما باید از سبد كالای مصرف‌كننده و تغییرات آن اطلاع داشته باشید. در حقیقت، دادن اطلاعات به بازار (تبلیغات) و گرفتن اطلاعات از بازار (سلایق مشتری) ضروری است. اگر خودتان به آنچه تولید می‌كنید از صمیم قلب ایمان نداشته باشید، موفق به نفوذ به قلب مصرف‌كننده نخواهید شد. آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.»

بنیان‌گذار اروم آدا در کار به ریسک البته با بررسی تمام جوانب معتقد است و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید که تنها دیكته نانوشته غلط ندارد. «زمانی كه یك طرح كلی در ذهن دارم، تمامی جوانب را می‌سنجم. سعی می‌كنم هیچ نكته مبهمی باقی نگذارم. برای هریك از سوالات مطرح‌شده در خصوص طرح جدید، جواب مناسبی می‌یابم و كنار می‌گذارم و بعد از طرح‌ریزی كلی ماجرا، باید شروع كرد. باید ریسك كرد. مدیر خوب كسی است كه تمامی اطلاعات را جمع و پردازش و نهایتا برنامه‌ریزی می‌كند و تصمیمی قاطعانه می‌گیرد و برای اجرای آن تصمیم، قاطعانه و مقتدرانه می‌ایستد. تغییرات زیاد و برنامه‌ریزی‌های تكراری، شما را خسته و تكیده می‌كند. به هر حال هر كاری ریسك دارد و شما باید دل بزرگی داشته باشید. همیشه در لحظه‌هایی كه همكارانم از یك تصمیم پرریسك می‌هراسند، می‌گویم: «یا مكن با پیل‌بانان دوستی - یا بنا كن خانه‌ای درخورد پیل».»

او همچنین مشكلات را ذات كار تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داند: «وقتی یك مشكل پیش آمد، اول باید آن را بپذیریم و سپس تیم مربوط را فراخوانیم و از همه نظرات استفاده كنیم. مشكل حل‌نشده‌ای باقی نگذارید. شاید ساعت‌ها كار برای حل یك مشكل لازم باشد، ولی به هر حال راه‌حلی خواهید یافت. باید از صاحب‌نظران اصلح، نظر بخواهید. بهتر بگویم، بگردید مشكلات را بیابید، قبل از آنكه خودشان قد علم كنند. ارتقای سازمان در گرو جمع‌آوری اطلاعات درست است. موفیت همیشه در گرو كار تیمی است. شما باید بازوان قوی داشته باشید تا بتوانید خوب كشتی بگیرید. مشتریان شما، دوستان شما، مدیران شما، همه و همه می‌توانند بازوانی محكم و مضاعف برای شما باشند. یك تولید‌‌كننده وابسته به مشتریان، توزیع‌كنندگان و عرضه‌كنندگانش است.»

برای انتظار محیط كارخانه، خانه اول او و كاركنانش است. البته به گفته خودش هرگز به دنبال دفتری شیك، مدرن و مجلل نبوده‌ و همیشه عقیده داشته منابع مالی باید همیشه صرف گسترش تولید و سرمایه‌گذاری‌های پایه‌ای شود. «سرمایه‌گذاری و خرید خط جدید در شركت تمام نمی‌شود، همیشه یك محصول جدید و ایده جدید هست و این رمز سبد كالایی 185 قلمی اروم‌آدا است. انگیزه خلاقیت محصول جدید را همیشه در ذهنم می‌پرورانم. به قول یكی از دوستان، انتظار همه‌چیز را به این شكل می‌بیند كه آیا قابلیت تولید یا بسته‌بندی و ایجاد ارزش افزوده دارد؟»

او همیشه برای پیگیری کیفیت محصولات کارخانه اروم آدا حتی به كوچك‌ترین خواروبارفروشی‌ها هم سر می‌زند و خودش با اشتیاق در جلسات مدیران فروش و ویزیتورهای نمایندگی‌ها شركت می‌كند و به درددل‌ها و مشکلات به دقت گوش می‌‌دهد و معتقد است نکاتی که بیان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود از مهم‌ترین برگ‌برنده‌های او در ارائه كالای مرغوب است و بهترین منبع اطلاعاتی برای دسترسی به مصرف‌كننده و خواسته‌هایش محسوب می‌شود. همچنین او در مجموعه صنعتی‌اش مدیریت منابع مالی‌ را خود همیشه تحت نظر دارد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید به دلیل اینكه كارش را با حسابداری شروع كرده است همیشه موجودی انبار، موجودی كالا و موجودی منابع مالی را در ذهنش دارد. او همچنین دفتر یادداشتی دارد که همه نکات و موضوعات مهم را در آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسد و همیشه برای پیشبرد کارهایش به آن مراجعه می‌کند. حسن انتظار همچنین به همراه تعدادی از دوستانش چند سال پیش شركت سرمایه‌گذاری «آتیه سپید» را در حوزه سرمایه‌گذاری در معادن راه‌اندازی کرد. خود او دراین‌باره نوشته است: «یكی از كارهای زیبای گروهی كه انجام داده‌ایم تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری آتیه سپید است. ما با كمك كارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استان و یك‌كاسه كردن سرمایه‌های آنان و در راستای اجرای اصل 44، شركت آتیه سپید را با هدف سرمایه‌گذاری در بخش معدن احداث كردیم و در راستای خصوصی‌سازی، گامی بزرگ برداشتیم كه امیدوارم زمینه‌ساز ایجاد اتفاقات مهم در استان آذربایجان‌ غربی باشد.»

حسن انتظار حالا بعد از بیش از 50 سال تلاش و فعالیت‌های اقتصادی معتقد است معلم اول او در تجارت، پدرش بوده است؛ كسی كه سحرخیزی و سختكوشی را از او آموخت و حساب و چرتكه را به او و دیگر فرزندانش با حوصله یاد داد که حالا به بهترین میراث و امانت خانوادگی آنها بدل شده است. حسن انتظار مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت اروم آدا همچنان با تمام توان و پشتکار به توسعه و کار فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. روز کاری او از صبح بسیار زود شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و حتی گاهی زودتر از بسیاری از کارمندانش در اداره و کارخانه حاضر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. خودش در این‌باره نوشته: «یك بار دختر كوچكم پرسید شما تا الان هرگز مرخصی رفته‌ای؟ و من در دل خندیدم و گفتم مرخصی برای چه؟ كار برای من 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه‌‌روز تعریف شده است. حتی ذهنم در خواب هم فعال هست. در حال حاضر رویای زیبایی برای فرزندان شهرم در نظر دارم. احداث «دانشگاه كارآفرینی و اقتصاد» كه ایده‌اش را با رفتن به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تركیه گرفتم. امیدوارم كه با كمك و حمایت اتاق بازرگانی ایران و مردم فهیم شهر تاریخی ارومیه و با همفكری و همدلی اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی آذربایجان غربی بتوانیم خدمتی ماندگار برای كارآفرینان و كارآفرینی انجام دهیم و ارتباطی حقیقی بین صنعت و دانشگاه ایجاد كنیم. به قول مارتین لوتركینگ، من رویایی دارم، و برای من آن رویا «كارآفرینی» است.»