آن‌ها که به تغییرات اقلیمی توجه می‌کنند

آن‌ها که به تغییرات اقلیمی توجه می‌کنند

آمازون از دیگر شرکت‌ها درخواست کرد تا تعهد اقلیمی خود را امضا کنند که شامل اندازه‌گیری و گزارش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌طور منظم است.

در آستانه اجلاس سازمان ملل متحد درباره آب‌وهوا، تظاهرات گسترده‌ای دراین‌باره و برای مقابله با تغییرات اقلیمی آغاز شد. در ادامه این تظاهرات، شرکت‌های بزرگ جهان هرکدام به‌نوبت وارد چالش شدند و اعلام کردند که چه اقداماتی برای این مشکل ارائه خواهند داد. حالا جف بزوس، مدیرعامل آمازون اعلام کرده است که 100 هزار خودروی ون الکتریکی برای مقابله با این مسئله خریداری کرده است. سی‌ان‌ان گزارشی در این باره منتشر کرده است.

بزوس روز پنجشنبه اعلام کرد که برنامه‌های گسترده‌ای برای مبارزه با تغییرات اقلیمی دارد ازجمله عمل به توافقنامه اقلیمی پاریس که باعث می‌شود مصرف کربن این شرکت تا سال 2040 خنثی شود.

به‌عنوان بخشی از این تعهد برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی، بزوس اعلام کرد که 100 هزار ون برقی خریداری خواهد کرد. این وسایل نقلیه از سال 2021 تحویل محصولات را انجام خواهند داد و تمام 100 هزار دستگاه تا سال 2024 مستقر خواهند شد.

این ون‌های برقی از شرکت وسایل نقلیه الکتریکی Rivian خریداری‌شده‌اند. در اوایل سال جاری، آمازون 700 میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بود.

بزوس معتقد است زمین، بهترین سیستم منظومه شمسی است و برای مراقبت از آن باید اقدامات بیشتری انجام داد.

او گفت: جامعه علمی آب‌وهوایی از سرعت تغییر اوضاع شگفت‌زده شده است. ما در میان خیل عظیم دیگر شرکت‌ها قرار داشتیم و الان می‌خواهیم در خط مقدم حرکت کنیم و پیشرو باشیم.

آمازون به دلیل تاثیرش روی محیط‌زیست و البته تأکیدش بر حمل نقل سریع‌تر، همیشه موردانتقاد بوده است. میان سرعت تحویل محصولات و انتشار کربن می‌توان رابطه معناداری پیدا کرد.

با سیستم Prime، خدمات حق عضویت آمازون، این شرکت حمل‌ونقل رایگان دوروزه در میلیون‌ها مورد با حداقل اندازه سفارش‌ها انجام می‌دهد. آمازون و رقبای آن در تلاش هستند تا در عین رضایت مشتری، تحویل سریع انجام دهند و البته راه‌حلی پیدا کنند که چگونه می‌توانند تأثیرات زیست‌محیطی این اقدامات را متعادل کنند.

اطلاعیه آمازون در پی حرکات اعتراضی 1550 نفر از کارمندانش صورت گرفت که شرکت را به عدم تحرک برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوای متهم می‌کرد. این گروه معروف به «کارمندان آمازون برای عدالت اقلیمی» هستند که این بیانیه شرکت را یک پیروزی بزرگ اعلام کرده‌اند.

البته آنها اعلام کرده‌اند که این اقدامات کافی نیست و باید فعالیت‌های دیگری هم انجام شود. این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد: توافق پاریس به‌خودی‌خود ما را به دنیای قابل سکونت نخواهند رساند. ما به اعتراض و مبارزه برای آینده قابل زندگی ادامه خواهیم داد.

آمازون از دیگر شرکت‌ها درخواست کرد تا تعهد اقلیمی خود را امضا کنند که شامل اندازه‌گیری و گزارش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌طور منظم است.

طبق این تعهد، شرکت‌ها باید استراتژی کربن‌زدایی را پیاده کنند. آمازون همچنین اعلام کرد یک صندوق 100 میلیون دلاری برای جنگل‌کاری در نظر گرفته است. بزوس این موضوع را راه‌حلی برای نجات طبیعت و از بین بردن کربن نامیده است.