این استارت‌آپ، پلاستیک‌ها را بازیافت می‌کند

این استارت‌آپ، پلاستیک‌ها را بازیافت می‌کند

تخمین زده می‌شود که تنها 9 درصد از پلاستیک‌هایی که تاکنون ایجادشده، بازیافت شده‌اند. اما با استفاده از یک فرایند شیمیایی، میراندا وانگ کانادایی و کمپانی‌اش BioCellection می‌خواهند این روند را تغییر دهند.

اشتهای ما برای پلاستیک کم نشده است. اما می‌شود به‌جای تولید بیشتر آن، همان‌هایی که تولیدشده را استفاده کرد. سی‌ان‌ان گزارشی درباره استارت‌آپی منتشر کرده است که برای نجات کره زمین به بازیافت پلاستیک پرداخته است.

این گزارش می‌نویسد، بازیافت پلاستیک یک تلاش برای شروع به کار بود. اما آن‌طور که بایدوشاید به آن توجه نمی‌شود. تخمین زده می‌شود که تنها 9 درصد از پلاستیک‌هایی که تاکنون ایجادشده، بازیافت شده‌اند. اما با استفاده از یک فرایند شیمیایی، میراندا وانگ کانادایی و کمپانی‌اش BioCellection می‌خواهند این روند را تغییر دهند.

 

*بسته شدن حلقه بازیافت

پایداری یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های پلاستیک است. این موضوع همچنین بزرگ‌ترین جنبه منفی پلاستیک هم است. تولید نکردن پلاستیک سخت است. همچنین شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر که پلاستیک‌ها از طریق طبیعت و توسط باکتری‌ها و موجودات زنده تجزیه می‌شوند. با این حال گفته می‌شود عمدتاً پلاستیک‌ها توسط نور خورشید تجزیه می‌شوند. اما این روند طولانی‌مدت است و در حقیقت ما تنها می‌توانیم تخمین بزنیم که این میزان چقدر طول می‌کشد.

آنچه مسلم است، این است که پلاستیک‌ها میلیون‌ها پرنده را به حالت مرگ درآورده‌اند. همه این موارد باعث می‌شود که درنهایت به انسان صدمه بزند چراکه همه راه‌ها به ما ختم می‌شود. این میکروپلاستیک ها دوباره وارد زنجیره غذایی ما می‌شوند.

باوجود 8 میلیون تن متریک پلاستیک که هرساله راه خود را به اقیانوس‌ها باز می‌کنند و جزیره‌های زباله‌ای که در اقیانوس‌ها تشکیل‌شده، بازیافت از اهمیت حیاتی برخوردار است.

وانگ به دنبال این است که با ارزان‌ترین قیمت پلاستیک‌ها را بازیافت کند، او نمی‌خواهد بخشی از پلاستیک‌ها را بازیافت کند، بلکه می‌خواهد همه آنها را نابود کند.

به گفته وانگ، مأموریت BioCellection ساختن زباله‌های پلاستیکی قابل بازیافت است. به گفته او ما در عصر پلاستیک زندگی می‌کنیم و نمی‌توانیم از شیوع این ماده جلوگیری کنیم. او گفت: در حقیقت، جهان ما طی دهه‌های گذشته در نوآوری بازیافت پلاستیک، هیچ پیشرفتی نکرده است.

او نمای کلی دو متد جاری بازیافت را تشریح کرده است. یکی از روش‌ها این است که پلاستیک‌های بطری‌های آب که مصرف می‌کنید را بشویید، خرد کنید و ذوب کنید و مجدداً بسازید. به گفته او این روش به دلیل نیاز به تمیز بودن پلاستیک، بسیار محدود است. روش دیگر این است که می‌توان پلاستیک‌های کثیف که آلودگی ایجاد می‌کنند را با روشی به نام پیرولیزیز بازیافت کرد. در این روش از گرمای شدید برای تجزیه پلاستیک‌ها استفاده می‌شود. در این روش پلاستیک‌ها می‌توانند به‌عنوان سوخت برای انرژی مورداستفاده قرار بگیرند. در این روش ممکن است محصول بازیافت شود، اما به گفته وانگ، اقتصادی نیست.

راه‌حلی که BioCellection به کار می‌گیرد، راه‌حلی است که بیش از ده سال روی آن مطالعه شد و بر پایه تحقیقات است. اساس این راه‌حل بر کشف پودر پلی‌اتیلن است که می‌تواند به‌عنوان یک کاتالیزور قابل‌تجزیه عمل کند.

وانگ به همراه جانی یائو، در آزمایشگاه مدرسه روی یک باکتری مستقر در خاک که قادر به خوردن پلاستیک بود، تحقیق می‌کردند. سال‌های بعد آنها یک کاتالیزور طراحی کردند که همان کار باکتری را انجام می‌دهد، اما سریع‌تر.

او گفت: ما کاتالیزوری طراحی کرده‌ایم که بسیار ارزان‌تر از نمونه‌ای است که قبلاً استفاده می‌کردیم. در حال حاضر پلاستیک‌های انعطاف‌پذیر نازک مانند کیسه‌های خرید، طی فرایندی سه‌ساعته تجزیه می‌شوند و می‌توان از آنها به‌عنوان بلوک‌های ساختمانی یا برای محصولات پلاستیکی ازجمله نایلون برای لباس، کف کفش و حتی قطعات خودرو استفاده کرد.

به گفته وانگ روش او حدود 30 تا 40 درصد ارزان‌تر از روش‌های دیگر بازیافت است.