اوضاع استارت آپ ها در ترکیه خوب است

اوضاع استارت آپ ها در ترکیه خوب است

روند توسعه کسب و کارهای نوپا در ترکیه نشان می دهد در آینده اقتصاد این کشور بیش از اتکا به مدل های سنتی در تجارت، به توسعه فناوری متکی خواهد بود.

اوایل سال جاری میلادی بود که گتیر، استارت آپ تحویل مرسوله در ترکیه 38 میلیون دلار سرمایه جذب کرد که 28 میلیون دلار آن از منابع سرمایه گذاران دره سیلیکون آمده بود. این سرمایه گذاری نوید این را می داد که جهان روی خوش به استارت آپ های ترکیه ای نشان داده و از ظرفیت های آن آگاه شده است. ادامه روند جذب سرمایه در ترکیه نشان می دهد که اوضاع برای اکوسیستم استارت اپی این کشور به خوبی پیش می رود.

در میانه رکود اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا در ترکیه بود که زینگا، غول بازی جهان، پیک گیم استارت آپ ترکیه ای را به ارزش 1.8 میلیارد دلار خرید و به این ترتیب، نخستین یونیکورن ترکیه یا استارت آپ یک میلیارد دلاری این کشور به جهان معرفی شد. هم چنین مدتی بعد، یک استارت آپ  فعال دیگر در زمینه بازی به اسم رولیک گیم، به زینگا با ارزش 180 میلیون دلار فروخته شد درحالیکه تنها 21 ماه از عمر آن می گذشت.

ترکیه در سال های اخیر با توسعه تکنوپارک ها و حمایت از کسب و کارهای نوپا تلاش کرده اکوسیستم استارت آپی را رونق دهد. امروز در ترکیه 85 تکنوپارک وجود دارد و  71 تکنوپارک فعال است و بیش از پنج هزار و 920 شرکت و 58 هزار و 922 کارمند در آن فعالیت می کنند. صادرات تکنوپارک های ترکیه به پنج میلیارد دلار رسیده است.

 پیمودن مسیر توسعه تکنوپارک ها در ترکیه آسان نبوده است. براساس اطلاعاتی که رسانه ها از وضعیت اکوسیستم استارت آپی این کشور منتشر کرده اند، تلاش برای افزایش سهم فناوری در اقتصاد با ایجاد مناطق ویژه برای توسعه آن، از سال 1980 میلادی در ترکیه آغاز شده است، با این حال نخستین چارچوب های قانونی برای ایجاد تکنوپارک ها در سال 2001 ایجاد شده است.

روند توسعه کسب و کارهای نوپا در ترکیه نشان می دهد در آینده اقتصاد این کشور بیش از اتکا به مدل های سنتی در تجارت، به توسعه فناوری متکی خواهد بود. گفتنی است رشد استارت آپ ها در ترکیه در سایه اعمال شدیدترین تحریم ها به اقتصاد ایران و کوتاه شدن دست کسب وکارهای نوپای ایرانی از سرمایه های خارجی است که ادامه پیدا می کند.