جذب، انگیزه بخشی و برانگیختن وفاداری کارکنان

جذب، انگیزه بخشی و برانگیختن وفاداری کارکنان

کارآفرینان بزرگ، ماجراجویان جهان فناوری و مدیران چه درس هایی از استیو جابز گرفتند؟

10 سال پیش، استیو جابز در سن 56 سالگی پس از یک سال مبارزه سخت با بیماری سرطان از دنیا رفت. مرگ او، مرگی نابهنگام برای جهان فناوری بود چراکه استیو جابز در دوره خود، مظهر نوآوری، خلاقیت و موفقیت به شمار می رفت. بسیاری از کارآفرینان و فن آوران بزرگ و کوچک در جهان از استیو جابز ایده گرفتند و او را الگوی خود قرار داده اند. اما کارآفرینان بزرگ، ماجراجویان جهان فناوری و مدیران چه درس هایی از استیو جابز گرفتند؟

بیل گیتس و استیوجابز را شاید بتوان شناخته شده ترین عاشقان فناوری دانست. طی 3 دهه، مایکروسافت و اپل باهم  رقابت کردند و در این 30 سال، بیل گیتس و استیو جابز باهم دوست شدند. پس از مرگ جابز، گیتس در توییتر نوشت، «کسانی که به این اندازه خوش شانس بودند که با استیو کار کنند، افتخاری بزرگ در زندگی کسب کردند. من دلم برای استیو تنگ می شود». از آن زمان، گیتس بارها درباره جابز صحبت کرده است. به ویژه در این باره که به استیوجابز درباره انگیزه او و صحبت کردنش در جمع حسادت می کرده است. گیتس می گوید:«او یک جادوگر در انگیزه بخشی به مردم بود. من خود جادوگر کوچکتری بودم که تحت تاثیر او قرار نمی گرفتم اما می دیدم که مردم را طلسم می کند و به مردم نگاه می کردم و می دیدم که سحر شده اند».

گیتس در سال 2019، در گفت وگویی با وال استریت ژورنال از این گفت که جابز استعدادی خدادادی در جذب مخاطب داشت، حتی زمانی که مشغول صحبت کردن درباره یک محصول نامطلوب بود.

کمی پیش از مرگ، استیو جابز مدیریت اپل را به تیک کوک سپرد. اما حتی تیم کوک، که 14 سال در کنار جابز کار کرده بود، می گفت برای جایگزین شدن با او آمادگی لازم را نداشته است. در سال 2019، تیم کوک در مراسمی در دانشگاه استنفورد، از درس های ارزشمندی گفت که از جابز آموخته بود. کوک گفت «14سال پیش استیوجابز همینجا ایستاد و به دانشجویان پیش از شما گفت زندگی شخص دیگری را زندگی نکنید، چراکه زمان شما محدود است. حالا من یک نکته دیگر به آن اضافه می کنم؛ مربیان شما ممکن است شما را برای انجام کاری آماده کنند، اما این به معنای حاضر بودنتان نیست».

کوک در این سخنرانی به تنهایی ای اشاره کرد که پس از مرگ جابز در کار احساس کرده که به او نشان داده آمادگی یافتن با حاضر بودن برای انجام کار تفاوت هایی دارد. او به فارغ التحصیلان استنفورد گفت زمانی که نوبت به رهبری آن ها در هر شرایطی برسد، آن ها قرار نیست به طور کامل برای انجام کار حاضر باشند و این مشکلی ندارد. کوک گفت:«قرار نیست کاملا آماده باشید. امید در تاریکی خودش را نشان می دهد. در چالش ها راه را پیدا می کنید. در مسیری که تنهایی می پیمایید، به دیدگاه اصلی خود درباره کار برسید».

ایلان ماسک به تازگی در توییتر نوشت کاش فرصت صحبت کردن  با استیوجابز را حتی یک بار پیدا می کرد. ایلان ماسک که به دلیل ایده های خارق العاده و شگفت انگیزش با استیو جابز مقایسه می شود، در  مصاحبه هایش می گوید تلاش می کند در انگیزه بخشی و جذب وفاداری کارکنان مثل استیو جابز عمل کند. مدیرعامل تسلا اعلام کرده مدیریت موسس اپل از این منظر الگوی تسلاست. به گفته ماسک «شرکت فقط مجموعه ای از افراد است که دور هم برای انجام کار مشترکی جمع شده اند. توانایی جذب و انگیزه بخشی به کارکنان نقش مهمی در موفقیت آن دارد. این یک حقیقت ابتدایی در کار است که گاهی مردم آن را فراموش می کنند».